Upír čili nemrtvý

"Příčina smrti u všech stejná, vykrvácení. Respektive, jak naznačovaly vpichy na zápěstí i na zadní straně lýtek, kdosi z nich krev prostě odčerpal. Část mrtvých pocházela z naturalizovaných rodin žijících řadu let v Čechách. Dva i s rodinami čekali na vyřízení politického azylu. Mladí muži islámského vyznání bez jediné kapičky krve. Rituální motiv, zatím neznámý, mohl vraždy spojovat. První poručíka napadla nějaká upíří sekta nebo kult pracující s krví svých obětí. Mrtví sice neměli na krku stopy, které jsou typické pro kousnutá románovým vampýrem, ale poručík věděl, že důležitější než dvojice tesáků je samotná krev. Ostatně japonští upíři člověka nekousali do krku, ale ve spánku mu nabodávali chodidlo dlouhou zlatou jehlou..." Citace z románu Aleše Česala a Jana Geislera SEKCE: Dračí krev (https://geislerr.wixsite.com/sekce-1/o-knize)
Otázku, zda poručík Jan Geler zarazí řádění upírů nebo bude všechno nakonec trochu jinak necháme zatím otevřenou.
V tradiční slovanské kultuře se však s demonickými upíry setkáváme poměrně často. Pod různými názvy se vyskytují u západních, východních i jižních Slovanů. Bulhaři znají vapira, upira, drakuse, grobnika, brodnika..., Srbové vampira, vukodlaka, vapira, lempije. Na Rusi zase řádil upir, krovosos, nebo oboroteň. 
Je zvláštní, že slovo upír se vyskytuje ve všech slovanských jazycích. Už v praslovanštině se vyskytuje slovo opir, které je podle etymologů turkického původy a ve své původní podobě ubyr znamenalo čarodějnici. Na druhou stranu slovenské slovo vrepiť znamená vkousnout, vsát se. Staročeské slovo vřepit odpovídá odpovídá významu prudce něco někam vrazit, vtisknout. Staročeský název pro upíra morous, má zase blízko k noční můře. Tedy nočnímu démonu napadajícího spící a sající jeho životní energii. 
Samostatnou kapitolou jsou protivampirické pohřební praktiky v archeologii. Zde šlo zejména o to,aby se mrtvý nemrtvý nevracel z hrobu (oddělení končetin, dekapitace, svázání údů, zatížení kamenem atd.) Nejslavnější české "upíří" pohřebiště se našlo v Čelákovicích. 
Velmi zdařile mapuje upíří problematiku z hlediska antropologického, historického a archeologického pořad Historie CS uvedený na programu ČT 24: https://www.ceskatelevize.cz/…/1121893-po-stopach-upiru-vamp…